28.08.2020
godz. 19:00
piątek

L1220311

STAROCHORZOWSKI KLUB PODRÓŻNIKA ON LINE

Starochorzowski Klub Podróżnika on line

Tym razem poznamy MISIONES Guarani – Jezuici – Polacy – opowiada Bogusław Kołodziejczyk
info: Piotr Szromek piotr@chck.pl

 

MISIONES Guarani – Jezuici – Polacy Bogusław Kołodziejczyk
Guarani i Jezuici
Daleko od cywilizacji  w argentyńskiej selwie – wiecznie zielonym, deszczowym lesie równikowym, 1000 km. od Buenos Aires, w XVII wieku misjonarze jezuiccy  założyli osady  „reducciones”, zwane potocznie misjami jezuickimi.
Jezuitów w tak odległe i  niedostępne miejsce, do którego można było dotrzeć tylko żeglując ogromną rzeką Parana, zwabiła liczna populacja Indian Guarani, pierwotnych mieszkańców tropikalnej dżungli.
Jezuici w zadziwiający sposób skupili rozproszonych w selwie Indian w wioskach misyjnych i zaczęli nawracać ich na chrześcijaństwo. Przyciągali ich muzyką i śpiewem, które Indianie łatwo przyjęli i włączyli do swoich tańców i  rytuałów plemiennych. Guarani okazali się zdolnymi lutnikami, rzeźbiarzami i malarzami. Misjonarze nauczyli ich także uprawy roli.
Misje szybko bogaciły się i stały się samowystarczalne, przynosząc Jezuitom spore zyski. Sukces zakonu Jezuitów był tak duży, że z czasem utworzyli niezależną od Hiszpanii Republikę  Guarani. Szacuje się, że w ciągu kilku lat Jezuici założyli około 30 misji, w których przebywało ponad 100 tysięcy Indian. Tylko w  jednej misji, San Ignacio Mini mieszkało aż 4 tysiące Guarani.

Do najlepiej zachowanych misji obok  San Ignacio Mini  należą misje Trinidad i Jezus, znajdujące się na obecnych terenach Paragwaju.
Styl   budowli jezuickich z czerwonego piaskowca określa się mianem „baroku Guarani”. Charakteryzuje się on bogactwem rzeźbionych i finezyjnych detali.

To właśnie w Trinidad i Jezus w scenerii budowli jezuickich, tropikalnej roślinności i spektakularnych wodospadów Iguazu nakręcono sceny do wspaniałego filmu „Misja”, w reżyserii Rolanda Joffe z przejmującą muzyką Ennio Morricone, w którym główne role zagrali Roberte De Niro, Jeremi Irons
i Liam Neeson.
Chociaż Jezuici w XVIII wieku zostali wypędzeni z Ameryki Południowej przez króla Hiszpanii Karola III i Guarani opuścili misje, a budowle zostały opanowane przez tropikalne rośliny, to niewątpliwym osiągnięciem Jezuitów jest to, że Indianie Guarani przetrwali do dzisiaj, a język Guarani jest drugim oficjalnym językiem urzędowym w Paragwaju, co jest ewenementem na całą Amerykę Południową i pośrednim sukcesem Jezuitów.
Polscy osadnicy
W Misiones – prowincji argentyńskiej warto poszukać także polskich śladów, których tu nie brakuje po naszych emigrantach z XIX i XX  wieku , najlepiej w miejscowościach Wanda, Apostoles, Posadas, Obera.
Polscy emigranci odegrali znaczącą rolę  w rozwoju regionu Misiones, co docenili Argentyńczycy ustanawiając, jako jedyne państwo na świecie święto państwowe pod nazwą  „Dzień Polskiego Osadnika” – „Dia del Colono Polaco”, które jest obchodzone  ósmego czerwca w całej Argentynie.
Najsłynniejszym Polakiem w Misiones był Jan Szychowski, nazywany z sympatią „ Don Juan”. Jego dom był prawdziwą ostoją polskości w nowym, obcym miejscu pośród dżungli.
Jan Szychowski był bardzo aktywnym osadnikiem z wieloma pomysłami.
Na terenie swojej posiadłości „La Cachuera” założył plantację yerba mate „Amanda”, która istnieje do dziś i jest drugą, co do  wielkości  i ilości  produkowanej  yerba mate w Argentynie.
Yerba mate jest narodowym napojem Argentyny, ale to pierwsi zaczęli pić yerba mate Indianie Guarani. Właściwości yerba mate docenili także Jezuici, którzy na handlu yerba mate zbudowali potęgę ekonomiczną swojego państwa – Republiki  Guarani.
W ten sposób dzięki yerba mate historia zatoczyła koło – od Indian Guarani i Jezuitów do polskich osadników.
Indianie Guarani i potomkowie polskich osadników żyją obok siebie w zgodzie i wzajemnym szacunku. Fundacja Szychowskich pomaga Indianom Guarani w pracy, a ich dzieciom w nauce w szkole podstawowej „La Negrita”, sfinansowanej przez Fundację.

Uwaga. W związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkim naszym gościom rekomendujemy wydrukowanie i przyniesienie ze sobą wraz z biletem poniższego oświadczenia.
Oświadczenie dla gości SDK

Ten wpis został opublikowany w . Dodaj odnośnik ulubionych.

NASI PARTNERZY: