22.05.2020
godz. 18:00
piątek

DSC00544

Starochorzowski Klub Podróżnika on line

„Drogi św. Jakuba w Polsce”  Spotkanie z Ewą Kostrzewą

Droga Św. Jakuba, to stary szlak pielgrzymkowy, Europejski Szlak Kulturowy oraz element Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Historia szlaku jakubowego sięga daleko wstecz, owiana jest wieloma legendami, tradycjamii przypowieściami. Wiele osób, które raz wpadły w sieć Camino nie potrafią się z niej wydostać, a co roku rośnie liczba osób podążających za muszlą. Mówi się „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, w tym przypadku wszystkie Drogi prowadzą do Santiago de Compostela w Hiszpańskiej Galicji.

Tradycja pielgrzymowania szlakiem jakubowym nigdy nie wyginęła, jednak swój renesans przeżywa od roku 1982, gdy przebywający w Santiago de Compostela Papież Jan Paweł II wezwał Europę do tchnięcia życia w swoje korzenie. Po tym apelu w całej Europie rozpoczęto odtwarzanie starych dróg pielgrzymkowych oznakowanych charakterystyczną muszlą i żółtą strzałką. Nie inaczej stało się w Polsce. Od tego czasu powstało wiele tras prowadzących do Hiszpanii. Tylko na terenie Śląska można wymienić cztery marszruty, jak Częstochowską, Jasnogórską, Beskidzką oraz Górnośląską Drogę św. Jakuba. Specyfiką pielgrzymowania na tych trasach jest odbywanie podróży samotnie lub w niewielkiej grupie. Tradycyjnie pielgrzym zaopatrzony w paszport pielgrzyma zbiera po drodze pieczątki, które dokumentują jego trasę. Na podstawie paszportu, po dotarciu do Hiszpanii pielgrzym otrzyma potwierdzenie peregrynacji.
Jak widać nie trzeba koniecznie jechać do Hiszpanii, by poznać Drogę św. Jakuba, można rozpocząć tuż za progiem swojego domu i wybrać się na krajowe szlaki.

Więcej informacji można uzyskać na stronach:

http://www.caminosilesia.pl/

https://camino.net.pl/

http://bractwojakuboweszczyrk.pl/szlak-sw-jakuba

Prezentacja miała być relacją z przejścia portugalskiej Drogi Centralnej, na odcinku od Porto do Santiago de Compostela. Przedstawić między innymi jak wygląda dzień pielgrzyma oraz co spotyka człowieka podczas wielodniowego spaceru. Opowiedzieć o sieci Dróg, rozsypanych po całej Europie, prowadzących do grobu św. Jakuba.

zobaczycie na: www.facebook.com/SDKChorzow/

Kontakt: Piotr Szromek, tel. 32 247 39 58 ;  piotr@chck.pl

 

 

Ten wpis został opublikowany w . Dodaj odnośnik ulubionych.

NASI PARTNERZY: