21.01.2021
godz. 18:00
czwartek

sweetcountry

„Sweet Country” – ODWOŁANE

dramat, western, reż. Warwick Thornton, Australia 2017/113 min.

w ramach cyklu: Na ekranie

Australia, rok 1929. Sam Kelly, Aborygen, mieszka i pracuje wraz z żoną i siostrzenicą na farmie lokalnego kaznodziei, z którym łączą ich bardzo dobre i oparte na wzajemnym szacunku stosunki. Na prośbę swojego pracodawcy i przyjaciela zgadza się pomóc nowo przybyłemu osadnikowi. Nie wie, że ta decyzja stanie się początkiem dramatycznych wydarzeń w życiu jego i jego rodziny.
„Sweet Country” to opowieść o dziesiątkach sposobów, na jakie brytyjscy kolonizatorzy zniszczyli Aborygenom życie i wielowiekowe tradycje, a także zamieszkiwaną przez nich ziemię. Niezależnie od tego, czy rdzenni mieszkańcy są poniewierani przez swych białych szefów, czy muszą przyjmować obcą im religię chrześcijańską, oczywiste jest, że na własnym kontynencie stali się niewolnikami. Jak napisał Łukasz Muszyński, Sweet Country to nie jest kraj dla dobrych ludzi…
Nieśpieszna narracja, bardzo dobre aktorstwo, piękne, wysmakowane zdjęcia i gorzka refleksja na temat różnych twarzy białego kolonializmu.

Nagrody
2917 – Wernecja, MFF – Nagroda Specjalna Jury – Warwick Thornton
2017 – Camerimage – Nagroda Specjalna – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) – Warwick Thornton
2018 – AACTA:
– Najlepszy film – David Jowsey, David Tranter, Greer Simpkin
– Najlepszy aktor – Hamilton Morris
– Najlepszy reżyser – Warwick Thornton
– Najlepsze zdjęcia – Warwick Thornton
– Najlepszy montaż – Nick Meyers
– Najlepszy scenariusz oryginalny – David Tranter, Steven McGregor

Bilety w cenie 8 PLN

Kontakt: Piotr Szromek, tel. 32 247 39 58 ;   frajda@chck.pl

Uwaga. W związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkim naszym gościom rekomendujemy wydrukowanie i przyniesienie ze sobą wraz z biletem poniższego oświadczenia.
Oświadczenie dla gości SDK

Ten wpis został opublikowany w . Dodaj odnośnik ulubionych.

NASI PARTNERZY: