27.01.2020
godz. 18:00
poniedziałek

dvdAUSCHWITZfilm.cdr

Kino DOCiekliwe

Projekcje filmów w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu: „Chorzowianie w KL Auschwitz. Po latach” i „Klisze pamięci Mariana Kołodzieja” reż. G. Rosengarten.

 

Grzegorz Rosengarten to wieloletni prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. Pełnił tę funkcję w latach 2002-2015. Od ponad 15 lat działa społecznie na rzecz lokalnej historii, związanej z II wojną światową i dziejami niemieckiego obozu KL Auschwitz. W Chorzowie organizował liczne spotkania z ostatnimi żyjącymi świadkami historii tamtego okresu, więźniami KL Auschwitz. Z jego inicjatywy, na cmentarzu przy ul. Granicznej odsłonięto tablice upamiętniające chorzowskie ofiary obozu.

Za swoją działalność otrzymał honorowy tytuł „Chorzowianina Roku 2014” oraz statuetkę Człowieka-Drzewo.

Wynikiem aktywności Grzegorza Rosengartena jest także realizacja filmów dokumentalnych: „Chorzowianie w KL Auschwitz”, „Klisze pamięci Mariana Kołodzieja” i „Dni mojego życia”. Realizacja i wydanie kilkunastu relacji filmowych – opowieści żyjących więźniów Auschwitz oraz publikacje książkowe „Chorzowianie w KL Auschwitz” czy „Tablice Pamięci Chorzowian”. W roku 2014 podjął się realizacji projektu „Chorzów Pileckiemu”, którego zwieńczeniem było nadanie imienia rotmistrza Witolda Pileckiego skwerowi w Chorzowie Batorym.

 

 

Wstęp wolny – prosimy o potwierdzenie rezerwacji

 

 

Kontakt: Piotr Szromek, tel. 32 247 39 58 ;  frajda@chck.pl

 

Ten wpis został opublikowany w . Dodaj odnośnik ulubionych.

NASI PARTNERZY: