26.10.2020
godz. 18:00
poniedziałek

nauczycielka

„Nauczycielka”

dramat, reż. Jan Hrebejk, Czechy, Słowacja 2016/98 min.
W ramach Chorzowskiego Festiwalu Filmów Europejskich: Czechy
Budżet Obywatelski Chorzowa na 2020 r.
wstęp bezpłatny

 

Czechosłowacja, lata 80. Do klasy wchodzi nowa nauczycielka. W ramach zapoznania się z uczniami prosi o przedstawienie się – nie tylko imieniem i nazwiskiem, ale przede wszystkim profesją rodziców, co skrupulatnie notuje w zeszyciku: fryzjerka, mechanik, hydraulik, pracownik lotniska… Ach, jakież wspaniałe otwierają się perspektywy! Bo któż zaryzykuje konflikt z nauczycielem uczącym jego dziecko? W dodatku przewodniczącą szkolnego oddziału partii rządzącej?
“Nauczycielka” Jana Hrebejka to przerażający obraz społeczeństwa, w którym prymitywna manipulatorka, praktycznie nietykalna dzięki stanowisku w partii, demoluje świat dzieci i ich rodziców. A szerzej – to studium zniewolenia w zideologizowanym państwie zarządzanym strachem, w którym dominują donosiciele, konformiści, ludzie zaprzedani albo zwykli tchórze. I tylko garstka odważnych…

 

Nagrody
2016 – Karlowe Wary, MFF – Najlepsza aktorka – Zuzana Maurery

Kontakt: Piotr Szromek, tel. 32 247 39 58 ;   frajda@chck.pl

Uwaga. W związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkim naszym gościom rekomendujemy wydrukowanie i przyniesienie ze sobą wraz z biletem poniższego oświadczenia.
Oświadczenie dla gości SDK

Ten wpis został opublikowany w . Dodaj odnośnik ulubionych.

NASI PARTNERZY: