tomasz.mich@chck.pl
Kierownik Starochorzowskiego Domu Kultury
tel. 32 247 39 51
 
joannabw@chck.pl
Koordynator ds. merytorycznych 
 
annabratek@chck.pl
Koordynator ds. promocji i PR
tel. 600 930 227
 
agnieszka_w@chck.pl
Dział Edukacji Kulturowej
tel. 32 247 39 57
(tymczasowo nieobecna)
 
magdalena_t@chck.pl
Dział Edukacji Kulturowej
tel. 32 247 39 57
(na zastępstwo)
 
majka@chck.pl
Dział Organizacji Imprez
tel. 32 247 39 56 
 
marek@chck.pl
Dział Organizacji Imprez
tel. 32 247 39 58
 
frajda@chck.pl
Kino Frajda
tel. 32 247 39 55
 
jakub_r@chck.pl
Koordynator ds. technicznych
tel. 32 247 39 52
 
grzegorz@chck.pl
Specjalista ds. technicznych
tel. 32 247 39 52
 
pawel@chck.pl
Specjalista ds. technicznych
tel. 32 247 39 52 
 
marcin.olszewski@chck.pl
Specjalista ds. technicznych
tel. 32 247 39 52
 
 

Starochorzowski Dom Kultury ma swoją siedzibę na Krajcoku przy ulicy Siemianowickiej 59. Adres ten już od kilkudziesięciu lat kojarzony jest z promocją kultury - wcześniej mieściły się tu Katolicki Dom Związkowy oraz Dom Kultury "Azoty". Sama budowla wzniesiona została w miejsce powstałej tu w latach 80. XIX wieku, otoczonej ogrodem, gospody. Jednak pod koniec wieku, aby sprostać licznym potrzebom okolicznych mieszkańców, wybudowano znacznie większy obiekt. O jego ówczesnym kształcie tak pisze pani Elżbieta Dybalska-Żmuda, będąca w latach 1976-2003 kierownikiem Zakładowego Domu Kultury Zakładów Azotowych im. Pawła Findera:

Wybudowano (...) budynek z kolumnadą od strony podwórka, do którego z ulicy wiodły dwa wejścia. Głównym wchodziło się do hallu, a zaraz na prawo znajdowała się sala widowiskowa z bogatą sztukaterią, której tylna ściana pokryta była malowidłem z wiejskim pejzażem. Po obu stronach sceny wiodły drzwi do garderób. Po lewej stronie były trzy pokoje gościnne, bufet i pokój szynkowy. Na parterze, pod salą taneczną, mieściła się restauracja i pokój szynkowy, do którego wchodziło się z ulicy. W ogrodzie, w osobnym budynku, była kuchnia obsługująca gości bawiących się na wolnym powietrzu oraz kręgielnia. Jest on także wpisany w Rejestr zabytków województwa śląskiego: pod numerem 1459/92 7 V 1992 KB 36/93 przeczytać tam możemy o budynku Domu Kultury Zakładów Azotowych, co następuje:

Budynek wzniesiony w 1904 roku przez mistrza budowlanego F. Wieczorka w stylu historyzującym o cechach romańskich. Budynek w otoczeniu zieleni, murowany z cegły, od zewnątrz obłożony okładziną ceramiczną, jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z poddaszem, złożony z trzech brył: niższej (obejmującej część klubową), wyższej (sala teatralna) oraz niskiej bryły stanowiącej zaplecze. Wszystkie części kryte dachem dwuspadowym.

Budynek na rzucie prostokąta.

Dom Kultury służył w głównej mierze robotnikom - jego zadaniem nadrzędnym było zagospodarowanie im czasu wolnego. Odbywało się tu wiele przedstawień, organizowano spektakle dramatyczne i operowe, liczne koncerty, zabawy, zajęcia zespołów artystycznych oraz wszelkiego rodzaju akademie i spotkania z okazji Świąt czy uroczystości państwowych. W Domu Kultury "Azoty" bardzo prężnie działały zespoły artystyczne, niejednokrotnie nagradzane prestiżowymi odznaczeniami i prowadzone przez ówczesne sławy: Alfreda Krupanka, Henryka Hajoka, Pawła Mikę, Andrzeja Widerę. Krystynę Stano, Irenę Majnusz czy Jadwigę Klytę.

Prowadzono również działalność oświatową dla dzieci i młodzieży.

W 1994 r. Zakłady Azotowe przekazały w darowiźnie budynek Domu Kultury Starochorzowskiej Fundacji Kultury, która od tego czasu miała radzić sobie sama z animowaniem życia kulturalnego na Krajcoku. Fundacja wywiązała się z tego zadania znakomicie, organizując rokrocznie wydarzenia artystyczne i festiwale, z których część odbywa się tu także obecnie, np.: wakacje i ferie zimowe dla dzieci, Festiwal "Pieśń ludowa w muzyce artystycznej", Festiwal Psalmodyczny, cykl spotkań "Porozmawiajmy o Śląsku", przeglądy zespołów przedszkolnych "Na śląską nutę" czy festyny "Niedziela na Krajcoku". Ze względu na problemy finansowe, spowodowane likwidacją wielu firm, które dotychczas finansowały działanie Fundacji, pod koniec 2002 roku budynek Domu Kultury przekazany został do dyspozycji ówczesnego prezydenta Chorzowa - Marka Kopla.

Obecnie, od 2003 roku, budynek przy ulicy Siemianowickiej 59 to siedziba Starochorzowskiego Domu Kultury, który od 2007 roku działa jako oddział Chorzowskiego Centrum Kultury. Dyrektorem Chorzowskiego Centrum Kultury jest Tomasz Ignalski, natomiast kierownikiem oddziału Starochorzowski Dom Kultury – Tomasz Mich

W Starochorzowskim Domu Kultury działa wiele sekcji i kół zainteresowań, zrzeszających zarówno młodszych, jak i starszych członków. Proponujemy udział w zajęciach następujących sekcji: plastycznych, ceramicznej, tanecznych, wokalnych, teatralnych, gitarowej, komputerowej czy w zajęciach twórczych dla najmłodszych dzieci. Ponadto w ramach działalności Starochorzowskiego Domu Kultury odbywają się, cieszące się sporym powodzeniem, imprezy okolicznościowe, takie jak bale sylwestrowe, zabawy karnawałowe, festyny, Starochorzowskie Żniwne, Rock&Rollowe Andrzejki na Krajcoku, koncerty kolęd przy "żywej szopce", Orszak Trzech Króli, oraz festiwale: Festiwal Kolęd i Pastorałek, Festiwal Piosenki Artystów Wrażliwych czy Festiwal Otwartych Serc. Nie zapominamy także o dzieciach i co roku w czasie wakacji i ferii zimowych ciekawie organizujemy im czas wolny w ramach akcji "Wakacje w SDK" i "Zima w SDK", zapraszamy na wspólne świętowanie Dnia Dziecka czy na liczne spektakle teatralne i koncerty dedykowane najmłodszym.

Starochorzowski Dom Kultury to także świetne miejsce na zorganizowanie wesela, studniówki, urodzin czy innych ważnych uroczystości, o czym co roku przekonuje się wiele osób.

Zapraszamy do Starochorzowskiego Domu Kultury, gdzie każdy, niezależnie od wieku czy zainteresowań, znajdzie coś dla siebie.

Do zobaczenia w SDK!

NASI PARTNERZY: