TROPy kultury. Tradycja w opowieściach

Projekt "TROPy kultury. Tradycja w opowieściach" ma na celu zwiększenie wiedzy młodych mieszkańców Chorzowa o specyficznie lokalnej, tradycyjnej kulturze śląskiej. Zrealizujemy cykl 5 bloków warsztatowych dla uczniów chorzowskich szkół, które będą obejmowały: opowieści o lokalnych legendach, lokalnej muzyce, lokalnym języku, lokalnej kuchni i lokalnych wartościach. Mówimy o formie opowieści ponieważ zależy nam na spójnym obrazie historii naszego regionu, chcemy by każdy z omawianych wątków odwoływać się do pozostałych, by dać dzieciom pogląd na całość lokalnego dziedzictwa.

Projekt będzie realizowany przez nasz oddział Starochorzowski Dom Kultury w okresie od wrzesnia do grudnia 2025.

30 i 31.10.2025 godz. 10:00 Starochorzowski Dom Kultury spotkania - opowieści z Markiem Szołtyskiem dziennikarzem, znawcą tradycji i kultury śląskiej.

19 listopada 2025 Szkoła Podstawowa nr 24 - warsztaty muzyczne Ślonskiej Bajarki. Autorski projekt Dominiki Kierpiec – Kontny oparty m.in. na  oryginalnych śpiewnikach Juliusza Rogera i Adolfa Dygacza wprowadza najmłodszych w atmosferę śląskiej gõdki, muzyki i zwyczajów.

24 listopada 2025 Szkoła Podstawowa nr 29  - warsztaty językowe dotycżace gwary jej zastosowania, wspołeczesnego znaczenia w budowaniu tożsamości kulturowej

25 listopada Starochorzowski Dom Kultury koncert Orkiestry Brass Band  z opowieścią o historii  górniczych orkiestr dętych na Śląsku.

28 listopada 2025 Szkola Podstawowa nr 25 - warsztaty dotyczace lokalnych legend

4 grudnia 2025 Starochorzowski Dom Kultury - warsztaty kulinarne dotyczące wielokulturowych tradycji  ślaskiej kuchnii.

Wydarzenia towarzyszące:
Terenowa gra miejska „Mój dom – mój Śląsk. Spacer z zagadką w tle”

Wystawa starych fotografii wzbogacona rozszerzeniem w technologii Augmented Reality.

Spacer z przewodnikiem po dzielnicy Chorzowie Starym szlakiem śląskich tradycji

Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy


Program „Nasze Tradycje” ma na celu promowanie dziedzictwa kulturowego oraz historii regionów poprzez organizowanie wydarzeń, warsztatów i wycieczek edukacyjnych, które umożliwią dzieciom i młodzieży odkrywanie lokalnych tradycji, sztuki i obyczajów. Program ma na celu także integrację społeczności, edukację na temat różnorodności kulturowej i językowej oraz zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w lokalnych inicjatywach, co przyczyni się do wzbogacenia życia kulturowego młodych ludzi, a także do zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Projekt finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej z programu "Nasze tradycje"


Spotkania - opowieści z Markiem Szołtyskiem:

NASI PARTNERZY: